Skip to main content
SAIL BREAK

Koç Topluluğu Spor Şenliği Yelken Yarışları – After Movie Yayında!

https://www.youtube.com/watch?v=dF4rmmeoOv0

Koç Topluluğu Spor Şenliği Şampiyonu Ford!

Vira Yatçılık / Delphia Yachts Sailing Academy tarafından, santralistanbul ViraKayıkhane’de 16 – 17 Mayıs tarihlerinde; Koç Topluluğu Spor Kulübü (KTSK) için düzenlenen 26. Koç Topluluğu Spor Şenliği Yelken Yarışları; Ford Ecotorq’un birinciliği ile tamamlandı. İkinciliği Ford Cargo alırken, üçüncü olarak kürsüye çıkan ekip ise Beko oldu.

Yarışlar
Yarışın ilk gününde; ViraKayıkhane’nin açığına atılan sosis rotalı 90 metrelik kısa parkur hem yarışların keyfini arttırdı  hem de kıyıdan rahatlıkla ve keyifle takip edilmesini sağladı. Sabah saatlerinde esen güneyli rüzgar yarışçıları memnun etti fakat öğleden sonra sürekli dönen hava ekipleri zorladı. 12 takım arasında çekilen kura sonrasında ekipler 3’erli olarak 4 gruba ayrıldı ve Sıralama Yarışları gerçekleştirildi. Aldıkları puanlara göre 3 torbaya ayrılan ekipler ilk günü Sıralama Yarışları ile tamamlamış oldular.

İkinci günde ise; her grupta birer torba temsilcisi olacak şekilde 3’erli olarak 4 gruba ayrılan ekipler; Eleme Yarışları’na katıldı. A Grubu’nu birinci olarak tamamlayan Beko ile B Grubu’nu lider olarak tamamlayan  Ford Cargo eşleşti.. C Grubu’nun birincisi Ford Ecotorq ise D Grubu’nu birinci olarak tamamlayan Tüpraş ile eşleşerek Final Yarışları’na katılmaya hak kazandı. Bu esnada poyraza dönen rüzgar sertledi ve Final Yarışları’nda keyif ve adrenalin iyice arttı. Beko ve Ford Cargo yarışları oldukça çekişmeliydi ve 3 yarış sonunda galip Ford Cargo olurken; Ford Ecotorq da Tüpraş’ı saf dışı bırakarak birincilik yarışına çıkmaya hak kazandı.

Şampiyonun belirlenmesinden önce üçüncülük Yarışı’na çıkan Tüpraş ve Beko karşılaşmasını Beko galip tamamlayarak üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Hemen ardından başlayan birincilik mücadelesi iki Ford ekibinin kapışmasına sahne oldu. İki yarış sonunda Ford Cargo ekibi Koç Topluluğu Spor Şenliği Yelken Yarışları ikincisi olurken Ford Ecotorq ekibi ise birincilik kürsüsüne çıkarak bu yıl 26’ncısı düzenlenen yarışların şampiyonu oldu.

“Yelken taraftarları” ve özel anlatıcı
Vira Yatçılık’ın “kısa parkur, izleyici ve anlatıcı” konsepti ile düzenlenen yarışlardaki ana amaç; rekabetçi ve heyecanın tüm izleyicilere aktarıldığı yarışlara imza atmaktır.

Santralistanbul ViraKayıkhane’nin hemen kıyısındaki kısa parkur ve yapısı gereği tüm alanlarından parkurun takip edilebildiği ViraKayıkhane; izlenmesi oldukça keyifli bir etkinliği ortaya çıkardı. Alışılagelmiş yelken yarışları; denizde neredeyse sadece yarışçılar tarafından izlenebilir.  Vira’nın “kısa parkur, izleyici ve anlatıcı” konsepti ile yarış bir stadyumda olduğu gibi izleyicilerin önünde, kameraların hemen karşısında gerçekleşti. Yelkenin tüm keyfi, yelkencilerin hırsı tüm izleyiciler tarafından rahatlıkla izlenebildi.

Yelken yarışları özellikle kuralları tam olarak bilmeyenler için oldukça karmaşık gelebilir. Yarışı yakından izlemek bile o heyecanı yaşamaya yetmeyecektir. Farkındalık yaratabilmek için yelkene ve yelkenciliğe uzak olanların da anlayabileceği ve anı yaşayabileceği bir üslupta tüm etkinlik özel bir ses sistemi ile izleyicilere hatta o anda yarışan ekiplere dahi anlatıldı. Anlatıcımız ömer Güler; ekipler tanıttı, genel kuralları anlattı ve yarıştaki her an izleyicilere doğrudan aktarıldı. Bu da izleyicilerdeki ve parkurdaki heyecanı oldukça yükseltti. Yarışçıların aileleri, arkadaşları hatta rakipleri yarış boyunca tezahüratlarla yarışa ortak oldu.

Katılımcı Firmalar
Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Koç Topluluğu Spor Şenliği Yelken Yarışları’na 12 ekip katıldı. Bu ekipler ise şunlardı;

–          – Arçelik, Aygaz 1, Aygaz 2, Beko, Ditaş, Ford Cargo, Ford Courier, Ford Ecotorq, Opet, Opet Fuchs, Tofaş, Tüpraş.  

Teşekkürler
Koç Topluluğu Spor Kulübü Sportif Direktörü Sn. Tamer Karakoç ve Koordinatör Sn. Kenan Hamdioğlu’na Vira Yatçılık’ı tercih ettikleri ve sonsuz güvenleri için, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Sn. Serhat Belli ve Merkez Hakem Kurulu üyesi Sn. Selmin Toysal’a destekleri için, Baş Hakem Nejat Baykurt başta olmak üzere tüm hakemlerimize kusursuz bir yarış yönettikleri için teşekkür ederiz. Ayrıca etkinlikte görev alan Vira Yatçılık Ailesi’ne teşekkürü bir borç biliriz. Sonraki etkinliklerde görüşmek üzere..

Vira Yatçılık / Delphia Yachts Sailing Academy

Leave a Reply