Skip to main content
SAIL BREAK

Delphia 24 University Sailing Cup İstanbul Üni’nin!

Vira Yatçılık / Delphia Yachts Sailing Academy tarafından, İstanbul Boat Show’un ev sahipliğinde ve UBM’in katkılarıyla gerçekleştirilen Üniversiteler Arası Delphia 24 Kupası, 7 Ekim 2015 Çarşamba günü İstanbul Boat Show kapsamında Marinturk İstanbul City Port’ta düzenlendi ve Tora Kutoğlu dümenciliğindeki İstanbul Üniversitesi’nin birinciliği ile tamamlandı.

Etkinlik; 12.30’da dümenci toplantısı ile başladı. İlk startın 13.15’de verilmesi ile başlayan yarış “fleet  race” formatında, birbirine eş Delphia 24 One Design modeli teknelerle yapıldı.

“Yelken taraftarları” ve özel anlatıcı
Vira Yatçılık’ın “kısa parkur, izleyici ve anlatıcı” konsepti ile düzenlenen yarışlardaki ana amaç; rekabetçi ve heyecanın tüm izleyicilere aktarıldığı yarışlara imza atmaktır.

Marintürk İstanbul City Port çekek sahasının hemen kıyısında kurulan kısa parkur; izlenmesi oldukça keyifli bir etkinliği ortaya çıkardı. Alışılagelmiş yelken yarışları; denizde neredeyse sadece yarışçılar tarafından izlenebilir.  Vira’nın “kısa parkur, izleyici ve anlatıcı” konsepti ile yarış bir stadyumda olduğu gibi izleyicilerin önünde, kameraların hemen karşısında gerçekleşti. Yelkenin tüm keyfi, yelkencilerin hırsı tüm izleyiciler tarafından rahatlıkla izlenebildi.

Yelken yarışları özellikle kuralları tam olarak bilmeyenler için oldukça karmaşık gelebilir. Yarışı yakından izlemek bile o heyecanı yaşamaya yetmeyecektir. Farkındalık yaratabilmek için yelkene ve yelkenciliğe uzak olanların da anlayabileceği ve anı yaşayabileceği bir üslupta tüm etkinlik özel bir ses sistemi ile izleyicilere hatta o anda yarışan ekiplere dahi anlatıldı. Anlatıcımız ömer Güler; ekipler tanıttı, genel kuralları anlattı ve yarıştaki her an izleyicilere doğrudan aktarıldı. Bu da izleyicilerdeki ve parkurdaki heyecanı oldukça yükseltti.

Katılımcı üniversiteler
Delphia 24 Kupası, üniversiteler Arası Yelken Kupası’na 11 üniversite katıldı. Bu ekipler ise şunlardı;

Bahçeşehir üniversitesi, Bilgi üniversitesi, Boğaziçi üniversitesi, Doğuş üniversitesi, İstanbul üniversitesi, İTü, Kocaeli üniversitesi, Marmara üniversitesi, Sabancı üniversitesi, Piri Reis üniversitesi, Yıldız Teknik üniversitesi

Dereceye Giren Ekipler:
1. İstabul üniversitesi Yelken Kulübü
2. Kocaeli üniversitesi Yelken Kulübü
3. Boğaziçi üniversitesi Yelken Kulübü

ödül Töreni
Etkinlik süresince, #delphia24cup hashtag’i ile paylaşımda bulunan ve en çok beğeniyi alan bir kişi Vira Yatçılık tarafından 19 – 22 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan “SAIL BREAK – Marmaris” etkinliğine ücretsiz katılım hakkı kazandığı etkinliğin bitişi ise; İstanbul Boat Show / UBM’in katkılarıyla Vira Yatçılık / Delphia Yachts Stantı’nda  düzenlenen Happy Hour gerçekleştirildi.

Teşekkürler
UBM EMEA (Istanbul) Pazarlama Müdürü Sn. Hande Yılmaz başta olmak üzere tüm UBM ve Boat Show görevlilerine, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Sn. Serhat Belli ve Merkez Hakem Kurulu üyesi Sn. Selmin Toysal’a destekleri için, Baş Hakem Nejat Baykurt başta olmak üzere tüm hakemlerimize kusursuz bir yarış yönettikleri için teşekkür ederiz. Ayrıca etkinlikte görev alan Vira Yatçılık Ailesi’ne teşekkürü bir borç biliriz. Sonraki etkinliklerde görüşmek üzere..

Vira Yatçılık / Delphia Yachts Sailing Academy

https://www.youtube.com/watch?v=aSrRoBazMdw

Leave a Reply