Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa > Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

 

yelkenbilmiyormusun

Ayrıntılar
Yelken tecrübesi olmayanlar merak etmesin; etkinliklerimize kaptanlı veya kaptansız olarak katılabilirsiniz. Kiraladığınız yatımıza bir kaptan tahsis edebiliriz ve o kaptan -eğer isterseniz- etkinlik boyunca size yelkenin ve denizciliğin esaslarını öğretebilir. Tabi eğer siz isterseniz.. Dilerseniz sadece tatilin keyfini de çıkartabilirsiniz.

*Etkinliğe katılmadan önce “biraz yelken tecrübem olsa iyi olur” derseniz Vira Yatçılık / Delphia Yachts SAILING ACADEMY’nin eğitim programlarına da katılabilirsiniz.

 

 

neleryasayacaksin350

Ayrıntılar
 Daha önce hiç yelkenli bir yatta zaman geçirmemiş potansiyel katılımcılara konsepti kısaca anlatmaya çalışalım;

“bir tatil düşünün ki; odanız denizin üzerinde, balkonunuz dünyanın en güzel koylarına açılıyor.. Denize uzaktan bakmak yerine onun üzerinde hatta içerisindesin. Bir gün bir çam ormanının denizle buluştuğu noktadasın, diğer gün ise dünyanın sayılı partilerinden birine bir yatla katılmışsın. Gün içinde yelken yapıyorsun, rüzgara boyun eğmeyi ama aynı zamanda onu kontrol etmeyi öğreniyorsun… Ve tüm bunları; sizin gibi düşünen, sizinle ortak keyifleri yaşayan yüzlerce insanla paylaşıyorsun.

desek sizin için yeterli olur mu?

 

kaptanyemek1dar

Ayrıntılar
 Tekneyi Kim Kullanıyor?: “Özel Yat Kiralama” sisteminde; yelken tecrübeniz varsa siz de kaptan olabilirsiniz, eğer tecrübeniz yoksa veya sadece tatil yapmak istiyorsanız biz size kaptan tahsis edebiliriz.. “Kabin Kiralama / Bireysel Katılım” sisteminde ise teknenizde zaten profesyonel bir kaptan görev alıyor olacak.

Yemekleri Kim Yapıyor?: Yatlarda damak zevkinize ve isteğinize göre en güzel yemekleri hazırlayabilirsiniz. Elbette teknede yemek hazırlamak yerine yanaştığımız koylardaki restaurantları veya marina çevresindeki mekanları da tercih edebilirsiniz. Bunlar yerine; biz size bir hostes tahsis edebiliriz ve o tüm bunları üstlenebilir..

SAIL BREAK Nedir?

Dünyanın en iyi lokasyonlarındaki eşsiz koylarda gün boyu yelken, her akşam yatlarda veya sahillerde düzenlenen “After Sail Party”ler…

İster profesyonel yelkenci ol, ister hayatında hiç tekneye bile binmemiş biri… Herkes katılabilir.

Dünyanın en iyi lokasyonlarında yat filomuz, özel etkinliklerimiz ve partilerimiz seni bekliyor!


Vira Yatçılık Kimdir?

Amacımız; denizle “iç içe”, fakat bir o kadar da “uzak” olan ülkemizde; yelkenciliğin ve denizciliğin gelişmesine katkıda bulunmaktır.

İstanbul merkezli olarak tüm Türkiye’de; Yelken okulukürek kulübükiralama ve teknik servis hizmetleri veren Vira Yatçılık aynı zamanda Delphia Yachts’ın da Türkiye distribütörüdür.

Vira Yatçılık YELKEN OKULU; 7.500’den fazla kişiyi yelkenle tanıştırmıştır. Onlarca “kursiyerimiz”dünya denizlerinde kendi tekneleriyle yelken yapmakta ve Vira Yatçılık bayrağını gururladalgalandırmaktadır. Bünyesindeki üniversite ve şirket kulüpleri ile Vira, ülkemizin önde gelen yelken okulları arasında yer almaktadır.

Vira Kürek; İstanbul / Haliç merkezli olarak performans ve rekreasyon amaçlı kürek etkinlikleri düzenler. Bireysel ve kurumsal kürek eğitimleri düzenleyen Vira Kürek aynı zamanda üniversite ve liselerdeki kürek etkinliklerine de destek olmaktadır.

Vira Yatçılık CHARTER; İstanbul, Güney Ege, Ibiza ve Polonya’da yat kiralama hizmeti vermektedir.

Vira Yatçılık TEKNİK SERVİS ise; tüm Türkiye’de her marka ve model için bakım-onarım hizmeti sunmaktadır. Tüm kıyılarımızda onlarca özel ve ticari yat Vira güvencesiyle seyir yapmaktadır.

2005’ten beri sadece sevdiğimiz işi, sadece sevdiğimiz insanlardan kurulu bir ekiple ve büyük bir mutlulukla yapıyoruz.

EKİBİMİZ   VİRA WEB SAYFASI

Neden Biz?
 Tecrübeli olduğu kadar eğlenceli bir ekip, 2009’dan beri kusursuz etkinliklerle mutluluğunuz için çabalıyor.

EKİBİMİZ

 

Neler yaptık?
2009’dan beri; Göcek, Marmaris, Bodrum, İstanbul, Ibiza, Mallorca çıkışlı yat gezileri düzenliyoruz. Geçmiş etkinliklerden fotoğrafları “Neler Yaptık?” bölümünden veya “Galeri” sayfasındainceleyebilirsiniz. 

Günlerimiz Nasıl Geçecek?
Her ne kadar her destinasyon ve her gün birbirinden farklı olacaksa da, genel bir günü canlandıralım; akşamki etkinliğin bitiş süresine göre 🙂  sabah 10.00 gibi ekiplerin çoğu uyanmış oluyor. Bir koyda demirliysek teknelerin pek çoğu kahvaltılarını yapıyorlar. Elbette doğrudan yüzmeyi tercih edenler de oluyor. Eğer bir marina veya mekana bağlıysak kahvaltınızı kıyıdaki bir mekanda da yapabiliyorsunuz.

Ekipler hazırlıklarını tamamladıktan sonra farklı bir koya doğru seyre başlıyoruz. Seyir sırasında bir şeyler yiyebiliyor veya güneşlenebiliyorsunuz. İsteyenler de bu esnada yelkene ağırlık verebiliyor.

Birkaç saat sonra farklı bir koydasınız! Bazı ekipler yemek hazırlarken bazıları yüzmeyi tercih ediyor. İsteyen ekipler karaya çıkarak yeni yerler keşfediyor. Akşam 17.00 gibi geleneksel “After Sail Party” ya sahilde ya da yatlarda başlıyor!

Keyif ve eğlenceyle geçen 1-2 saat sonra bazı ekipler karadaki etkinliklere yönlenirken diğerleri teknelerinde kalmayı ve eğlenceye teknelerde devam etmeyi tercih ediyorlar.

After Party sonrası bulunduğumuz bölgeye göre ya teknede ya da bağlı olduğumuz koyun restaurantında harika bir manzara eşliğinde akşam yemeği ile program devam ediyor.

Belirli akşamlarda etkinlik bölgesinin en kıymetli mekanlarında gece eğlenceleri devam ediyor.

 

Yatlarda görev dağılımı nasıl olacak?
Bireysel Katılım sistemi ile oluşturulmuş her yatta görev dağılımı kaptan tarafından yapılacaktır. Yanaşma – Ayrılma sırasındaki görevler, yelken seyrindeki görevler, teknenin temizliği veya yemek hazırlanması gibi görevler katılımcıların talepleri ve ortak kararı ile şekillenecektir. Herhangi bir zorlama veya kısıtlama yapılmamakta olup; amaç yatın genel düzenini sağlamaktır.

Kurallar nedir?

Kurallar oldukça basit, bunları 3 ana maddede özetleyebiliriz.

1- Kaptan haklıdır.

2- Kaptan daima haklıdır.

3- Mürettebattan biri haklı olsa dahi ikinci maddenin hükmü uygulanır. 🙂

Ne yenecek, ne içilecek?
Yatlarda damak zevkinize ve isteğinize göre en güzel yemekleri hazırlayabilirsiniz. Elbette teknede yemek hazırlamak yerine yanaştığımız koylardaki restaurantları veya marina çevresindeki mekanları da tercih edebilirsiniz.

 

 

Yanıma neler almalıyım?
Yaz etkinlikleri için; mayo, t-shirt, polar, havlu, terlik, gözlük, spor ayakkabı, şapka ve özel ihtiyaçlarınızı  alabilirsiniz. Ancak unutmayın ki; çantanız olabildiğince küçük ve katlanabilir bir model olmalı. Büyük ve katlanamayan bavullara teknelerde yer bulmak oldukça zor oluyor. 

Kış etkinlikleri için ise; kalın ama sportif kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Polarlar, yağmurluklar gibi eklemeler doğru olacaktır.

 

Etkinlik süresince karaya çıkabilecek miyiz?
SAIL BREAK etkinliklerinde gün aşırı  marinada veya bir restaurantın açığında konaklama diğer günlerde ise dünyca ünlü koylarda tüm yatlar birbirine bağlı aborda bir şekilde gecelenmektedir. Dolayısıyla her akşam karaya çıkabilirsiniz. 

 

Duş ve tuvalet kulanımı nasıl olacak?
Filodaki her yatta bir veya birden fazla banyo-tuvalet bulunmaktadır. Bazı kabinlerin ise özel banyosu mevcuttur. Etkinlik süresince yattaki duş ve tuvaletleri kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde; marina, restaurant gibi tesislere bağlandığımızda tesisin banyo ve tuvaletlerini de kullanabilirsiniz.

Ne zaman etkinlik başlangıç noktasında olmalıyım?
Etkinlik sayfasındaki programda belirtilen başlangıç saatinden önce etkinlik başlangıç noktasında olmalısınız.

 

Dönüşümü ne zamana ayarlamalıyım?
 Etkinlik sayfasındaki programda belirtilen bitiş saatinden sonrauygun gördüğünüz bir saate dönüşünüzü organize edebilirsiniz.

 

Nasıl rezervasyon yapacağım?
Öncelikle zaman kaybetmeden teknenizi seçip, ön kayıt formu doldurmanızı öneriyoruz. Duyuru ve kayıt dönemleri oldukça kısa sürüyor ve çok kısa bir sürede kontenjan doluyor. Rezervasyon için; yat kiralama sisteminde toplam bedelin %30’unu, bireysel katılım / kabin kiralama sisteminde ise toplam bedelin %50’sini yetkili kişi veya hesaba ulaştırmanız gerekiyor. Ardından katılım sözleşmesini imzalayacaksınız. Bu işlem tamamlandıktan sonra rezervasyonunuz tamamlanmış olacak. 

 

Yelken bilmiyorum sorun olur mu?
Kesinlikle olmaz! SAIL BREAK etkinlikleri için yelken tecrübesi aramıyoruz. Etkinliklerimize yüzme bilen ve 12 yaşından büyük herkes katılabilir. 

*Reşit olmayan katılımcılarımızın, ailelerinden reşit bir kişi ile katılması gerekmektedir. 

 

Kendim kaptan olabilir miyim?

Elbette olabilirsiniz! Sadece güvenlik sebebiyle bilgi ve tecrübeniz Vira Yatçılık / Delphia Yachts Sailing Academy Eğitim Koordinatörlüğü tarafından onaylanmalı. 

 

Bana sadece kaptan lazım

Kendi ekibiniz var, arkadaşlarınızı belirlediniz ama yeterli yelken bilgisine sahip değilsiniz. Kolay, Vira Yatçılık size iyi bir kaptan tahsis edecek! Kayıt anında “kaptan” talebinde bulunmanız yeterli. 

 

Kendi arkadaşlarımla gelebilir miyim?

Elbette gelebilirsiniz. Kendi arkadaşlarınızla özel bir yat kiralayabileceğiniz gibi,  daha düşük maliyetli olabilmesi için veya bir yatı doldurabilecek sayıya ulaşamazsanız “Bireysel Katılım / Kabin Kiralama”yı seçerek arkadaşlarınızla bir yata da dahil olabilirsiniz.

7-11 kişi yerine sadece bir arkadaşım veya eşimle/sevgilimle yat kapatsam?

Olur, bu durumda “Kabin Kiralama / Bireysel Katılım” yerine “Özel Yat Kiralama”yı tercih etmelisiniz. İhtiyaç duyuyorsanız size kaptan ve hostes de tahsis edebiliriz.  

 

Kaptanımı seçebilir miyim?

Kabin Kiralama sisteminde veya bizden kaptan talep edildiğinde kaptanı seçmek maalesef mümkün değil ama tüm kaptanlarımızın muhteşem bir tatil geçirmenizi sağlayabileceğinden şüpheniz olmasın.

Ödemem iade ediliyor mu?

SAIL BREAK etkinliklerinde ödeme iadesi yapılmamaktadır. Hakkınızı bir arkadaşınıza devredebilirsiniz. Ancak bu devir etkinlik tarihinden en az 30 gün önce olmalıdır.

Neler dahil?

Etkinlik bedeline dahil olanlar, katılım türüne ve destinasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak;

Bireysel Katılım bedeline dahil olanlar:  Kaptan, yat kirası, bağlanma ücretleri, yakıt, resmi işlem giderleri, marina, nevresim, havlu, tekne temizliği, SAIL BREAK partilerine katılım bedelleri.

Özel Yat Kiralama sisteminde fiyata dahil olanlar: Yat kirası, yakıt, marina, nevresimler ve havlular, SAIL BREAK partilerine katılım bedelleri. İhtiyaç halinde kaptan ve hostes ise ayrıca fiyatlandırılmaktadır.

Ek masraflar neler?

“SAIL BREAK” etkinliklerine katılım ücreti ödendikten sonra her rota ve etkinlik –az da olsa- farklı ek masraflar çıkartabilir. Organizasyon; Bireysel Katılım ve Özel Yat Kiralama olarak temelde 2’ye ayrılmaktadır. Ek masraflar da elbette seçtiğiniz katılım şekline göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bireysel Katılım sistemi ile oluşturulan bir yatta ki olası ek masraflar şöyle sıralanabilir;

Ulaşım (uçuş / otobüs) bedeli. Ulaşım sponsorumuz Borajet ile Marmaris’e uygun fiyatlarla uçuş fırsatından faydalanabilirsiniz.

– Her katılımcı “Ortak Tekne Bütçesi” adı verilen ve o teknenin genel temizlik giderleri, katılımcıların su, içecek, ana yemek ve atıştırmalık gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere etkinliğe göre kişi başı 20 – 50 € kaptan tarafından toplanacaktır. Özel ihtiyaçlarınız ve istekleriniz için dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

*Özel Yat Kiralama sistemi ile dahil olunan bir etkinlikle böyle bir bütçe yaratılmayacak olup siz kendi grubunuzla bir bütçe belirleyebilirsiniz.

Akşam yemekleri ve tekne için alınan içki ücretleri etkinlik bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Ibiza’da akşam yemeğini teknede yemek yerine restaurantları tercih ederseniz ücretler içki hariç kişi başı 11-30 € arasında,  içki fiyatları ise günlük 11 – 31 € arasında değişmektedir.

– Olası alışveriş tutkunuzu hesaplayamıyoruz 🙂

Teknede oluşabilecek hasarlar. Uyarılmanıza rağmen bir hatanız veya önemsemeden neden olduğunuz bir hasar tedarikçi firma tarafından size faturalandırılabilir. Bu tür durumlar pek yaşanmasa da bozulan veya kırılan ürüne/parçaya göre maliyetler değişmektedir.